top
Cóż masz, czego byś od Boga nie otrzymał
Data: 2010-06-01
Autor: MC, xAJ
Pod takim hasłem, zaczerpniętym z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian, a zamieszczonym na prymicyjnym obrazku Ks. kanonika Marka Borzyszkowskiego, upłynął w naszej parafii czwartek, 27 maja.
Tego właśnie dnia - tyle że w 1990 roku - ks. Marek w pelplińskiej katedrze z rąk Ks. Biskupa Mariana Przykuckiego otrzymał święcenia kapłańskie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że była to niedziela Zesłania Ducha Świętego.

W czwartek wielu ludzi wspominało te tamte wydarzenia. Po południu w Grudziądzkim Centrum Caritas, Ks. Marek spotkał się z pracownikami. Były życzenia, sympatyczny prezencik i tradycyjna kawa. 

Parafianie z Ducha Świętego zebrali się wokół swojego Proboszcza podczas Mszy świętej wieczornej, której przewodniczył Jubilat w koncelebrze Ks. Andrzeja.

W kazaniu osnutym na wierszu ks. Jana Twardowskiego Własnego kapłaństwa się boję ks. Andrzej tak mówił:

"Przepraszam za poufałość, ale zapytam w imieniu Pana Boga: Marku, cóż masz, czego byś nie otrzymał? Jako człowiek wierzący, jako wierzący kapłan wiesz Ks. Marku, że najwięcej, że wszystko otrzymałeś właśnie wtedy - 27 maja 1990 roku. A to wszystko, co przez ostatnie 20 lat się wydarzyło w Twoim osobistym, i nazwijmy je, zawodowym życiu - i wikariat w Tarpnie, i funkcje kurialne diecezjalnego duszpasterza młodzieży, asystenta KSM-u i Akcji Katolickiej, wicedyrektora Studium Etyki Społecznej i redaktora "Niedzieli", dyrektora Caritas i proboszcza parafii Ducha Świętego, członka - i to szanowanego wielu instytucji, rad i urzędów świeckich i kościelnych i kanonikat grudziądzkiej kapituły. Wszystko to, Księże Kanoniku, dodatek do tego najcenniejszego daru sprzed dwudziestu lat.

Dziękujemy dziś z Tobą, Księże Marku, za każdą RZECZYWISTOŚĆ tych lat; za to, co było piękne i stało się sukcesem twoim i Chrystusowego Kościoła, ale i za to, co było trudne, ale może doprowadziło do głębszego zaufania Temu, który Cię powołał. Za każdy dzień, ochrzczone dziecko, pojednanego z Bogiem grzesznika; za każdą parę, która wobec Ciebie wyznała sobie miłość, za każdą Eucharystię - tę sprawowaną ale i Twoją ręką podaną dzieciom, młodym, silnym i słabym, nawet umierającym. Za każde słowo - te, które padło z ambony i na spotkaniach towarzyskich; za uśmiech Twój do innych i innych do Ciebie; za zawsze wyciągniętą dłoń; za każdego, którego do Chrystusa przyprowadziłeś i za tych, którzy patrząc na Ciebie - i daj, Boże, by było ich więcej - zdecydowali: ja też tak chcę! Długo moglibyśmy tu wymieniać - sam wiesz za co chcesz Bogu podziękować i my wiemy za co chcemy podziękować Tobie."

Pod koniec Mszy świętej przedstawiciele grup parafialnych i parafianie składali Ks. Proboszczowi życzenia. Miłym słowom nie było końca.

Cieszymy się z jubileuszu naszego Pasterza. I On również się cieszył nie kryjąc zdziwienia. Pięknie przygotowanej przez Parafian liturgii towarzyszył śpiew grudziądzkiego chóru "Echo", naszego parafialnego zespołu i gra na altówce małego Pawełka. 

Pod koniec Mszy św. powierzyliśmy naszego Proboszcza i wszystkich kapłanów opiece Matki Bożej.

Wszyscy podpisujemy się pod życzeniami wyrażonymi, za św. Pawłem i św. Piotrem Chryzologiem, w kazaniu:

"Nie zaprzepaszczaj tego, co Bóg w swej potędze dał ci i przyznał. Przyoblecz szatę świętości i przepasz się pasem czystości; osłoną twej głowy niech będzie Chrystus, krzyż na czole niech będzie ci obroną: twoją pierś niech okrywają tajemnice Bożej wiedzy, zawsze zapalaj wonne kadzidło modlitwy, chwyć miecz Ducha; uczyń swe serce ołtarzem".

   
Reklama: Książki Religijne
content stopka
stopka
© Parafia p.w. Ducha Świętego w Grudziądzu
Grudziądz Twoje-Miasto
©2002-2009 TM Partner Marcin Koźliński, SystemPiR